How to Make Almond Milk

Photo courtesy of Superior Nut Company

Almond and other Nut Milks are extremely easy to make, and can actually save you some money.   If you will do home-made  nut milks instead of cow’s milk and other pre-packaged milks at the store,  you can save a lot of money.  Here’s how to quickly and easily make Almond or other nut milks:

  1. Soak 1 cup of Almonds in water for at least six hours.  Keep in the refrigerator while soaking.
  2. Drain and rinse VERY well.
  3. Put almonds in a blender and cover with water.  Blend, and continue adding water as the blender struggles until the blender is filled to the top with liquid.
  4. Strain the almonds out, preferably using an Almond Milk Bag, and squeeze every last ounce of yummy liquid out of the almonds.

You will have almond pulp, and almond milk leftover.  Add your favorite natural sweetener to the Almond milk or drink straight.  Use the leftover nut pulp in cookies, breads and other recipes that call for nuts.

It’s very simple to make, and oh so good for you and your family!  This technique will work for cashews and other nuts as well.  Earth Fare has a 20% off bulk purchase coupon right now, so you can go there to purchase some nuts in bulk.

Something to think about:

Raw almonds are the best way to go if you want to retain all the fabulous nutrients and anti-oxidants that they naturally have. Due to new laws and regulations, all  nuts sold in stores are now pasteurized.  So if almonds in the stores say “raw,” they are not really raw.  The only way to get raw almonds in bulk, is to buy them directly from a farmer, which you can find many available online.

3 Places I Recommend to buy Raw Almonds in Bulk:

Amazon.com

Briden Wilson Farm

Baugher Ranch Organics

Check in with your local co-ops as well!

Good luck in your endeavors!  And let us know how your nut milk turns out!

23 Comments:
  1. I just started making my own almond milk. I add dates to the blender to sweeten it just a touch. Yum! Thanks for sharing.

  2. Do you do this? How much milk do the nuts yield? We drink a lot of almond milk since my girls are lactose intolerant I may have to try this didn’t even know it was an option to make myself.

  3. my main purpose for drinking almond milk is that it’s SO low in calories. Almond Breeze has one that is only 40 cal/cup. Do you know how many calories your homemade version would have? I’d LOVE to try it!

  4. What are the nutritional benefits? I don’t know much about this but I’d love to learn more. My kids drink a lot of milk (and their pediatrician wants them to) but it is so expensive, we can’t afford to purchase organic. :( Does almond milk have calcium in it?

    • Almonds do have lots of calcium in them. They also have good-great levels of vitamin E, riboflavin, magnesium, zinc, copper, manganese, potassium, protein and iron. :)

  5. Does the milk freeze well? One of the main reasons we keep a Costco membership is less expensive nuts but I had no idea about pasteurization…I have wanted to purchase more soy/nut milks but the unfriendly packaging holds me back…Don’t know if I will ever make the milkbut thanks for the almond farm ordering info,,,I will order soon :-)

  6. can you really do this in blender? it won’t ruin my blade will it?

  7. re: calcium

    I noticed that the almond milk that I buy in the store has calcium added to it so that it will have the same amount as cow’s milk. I would assume, then, that your homemade almond milk would not have as much. Same goes for Vitamin D and E (they are also added to the commercial almond milk).

    • Don’t forget that store bought almond milk gets nutrients added back in because the almonds are stripped of all nutrients in pasteurization. You don’t have this problem with raw almonds.

  8. I’m trying to figure out how many cups of almonds are in a pound. Anyone know that?

  9. we keep almonds around the house all the time since were indian and throw almonds in many things, but a 5 pound bag is about $20… i dont know how much almond milk costs but i wonder if it is indeed cheaper to go this route vs traditional milk or even store bought. im sure this recipe tastes delicious tho, just wondering if its cost effective. thanks for the post!

  10. figure out the answer to my own question : there are 3.75 cups of almonds in a pound, so you’d get 3.75 quarts (or close to a gallon) of almond milk from 1 pound of almonds.

    At $4/lb for almonds you’d the cost would work out to be $1.07/qt or $2.13 for 1/2 gallon. I see that the prices for raw (unpasteurized) almonds are significantly higher – the best I could find was $7/lb unless you want to buy a HUGE amount at once. This would work out to $3.72 for 1/2 gallon.

    My grocery store charges $2.75 for 1/2 gallon (or 2 quarts) of store-bought almond milk without coupons. I always use coupons so I pay less.

    I don’t see how making your own almond milk can save money – although I’m comparing to Blue Diamond and Silk brands. Maybe Crystal is comparing to another organic brand that I don’t know about.

    I bet it tastes better, has less weird additives, and retains more naturally occurring nutrients as Crystal pointed out. Sounds fun to try.

      • Oh that’s great – so my prices would be cut in half at least. That’s definitely a good deal. In that case, I may have to try it myself (once I stop getting the coupons for free Silk LOL)

    • I would want to have the price comparable BUT really want to improve the quality of my food intake…if I have to drink a little less to be affordable that just fine.

  11. Almond milk is supposed to be really great for supporting lactation for any mamas who need to increase their milk supply. Of course, this info is from an informal study local to my area, but lots of mamas swear by it! I have never tried to make my own, it doesn’t cost more than organic where I live.

  12. I hate that I cant post on your wall but I just wanted to say thanks for writing your blog about “bah humbug”… thanks for being real! The past 3 Christmas I have adopted a local family in need…. I did break the bank this year and spent $500 as a young college student… but to see a 9 year old girl cry over winter boots to me was priceless! For the mom to rejoice over new kitchen towels it was a blessing to me. :) I pray that one day when I have a family of my own that I can spend $20 bucks like you and sing praises to our king most high with my own family! I love your 365 ideas and your tips N tricks for Christmas! You are truly an inspiration thank you for being bold and being you! xo

  13. a friend recently gave me raw,” shelled” almonds. I am going to give this a try since both my DH and Ds3 are lactose-intolerant and maybe I’ll use it myself too. I wonder if hazelnut milk and chocolate taste like nutella shake ;)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Loading Facebook Comments ...
Password Reset
Please enter your e-mail address. You will receive a new password via e-mail.